خودسازی و جامعه‌سازی در ....

خودسازی و جامعه‌سازی در ....

بعضی از افراد در فعالیت‌های خود آنقدر به اصلاح «جامعه» تمرکز دارند که از اصلاح «خود» غافل می‌شوند. برخی هم به بهانه‌ی اصلاح «خود» نسبت به جامعه‌ی پیرامون‌شان بی‌توجه هستند. به راستی در برنامه‌ی فعالیت‌های جوان مسلمان باید «خودسازی» در اولویت باشد یا «جامعه‌سازی»؟ آیا الگویی هست که بتوان براساس آن در عین خودسازی به جامعه‌سازی هم پرداخت؟ نسبت میان خودسازی و دیگرسازی چیست؟ این کتاب با نثری پویا و روان به سؤالاتی از این دست پاسخ می‌دهد.

معمولاً هرگاه کلمه‌ی «خودسازی» گفته می‌شود، عبادت، تربیت اخلاقی و افزایش تقوا و ایمان و معنویت، به ذهن‌ها خطور می‌کند و این مفهومِ سرشار و گسترده، به ابعاد فردی معنا می‌شود. اما بی‌تردید خودسازی فردی و اخلاقی، تنها یکی از مصادیق مفهوم عام خودسازی است و نباید این مفهوم غنی و عام را در حصار آن محدود کنیم.
در این اثر، به ابعاد فردی و اجتماعی خودسازی توجه کرده‌ایم و بر رشد موازی و هماهنگ این دو بعد برای خودسازی جامع، تأکید داشته‌ایم. از سوی دیگر، خودسازی را به معنای تلاش برای افزایش ظرفیت‌ها و شکوفاسازی استعدادهای خود، به کار برده‌ایم. به این ترتیب، افزایش مهارت، تجربه، دانش، معنویت و همچنین به دست آوردن بصیرت اجتماعی و تخصص حرفه‌ای وسلامت جسمی همه مصداق خودسازی است.

گزیده‌ای از متن کتاب:
بعضی از جوانان گویا به دنبال کسب خشنودی حداکثری امام زمان (عج)، درصدد یافتن برنامه‌ای هستند که به صورت کامل، تمام ساعات و لحظات آنان را دربرگیرد و انتظار دارند که در آن برنامه دقیقاً زمان علم‌آموزی، عبادت، خواب، ورزش و سایر فعالیت‌ها معلوم باشد. اما این انتظار، انتظاری نابجا و ناروا است؛ زیرا نوعی امکان انعطاف و جابه‌جایی در برنامه، متناسب با سلیقه‌های مختلف وجود دارد که شرط اعمال آن، پاسداری از تمام عناصر و حفظ اندازه‌ها و نسبت‌های کلی است.

 


تولید شده در موسسه خدمات مشاوره ای جوانان وپژوهشهای اجتماعی آستان قدس رضوی

قیمت: 33,000 ریال خرید این محصول
برچسب ها : خودسازی و جامعه‌سازی در .... , فعالان فرهنگی

تبلیغات

نظرات

تا کنون هیچ نظری درباره این محصول ثبت نگردیده است.
ارسال نظر

پیگیری سفارش

برای پیگیری مرسولات و سفارشات شناسه سفارش خود را وارد کنید

تبلیغات

امکانات سایت

????? ????? ?? ????? ????