بایسته‌های کار فرهنگی در تشکل‌ها

بایسته‌های کار فرهنگی در تشکل‌ها

در امور فرهنگی باید به سه شاخصه‌ی اصلی توجه کنیم. کار فرهنگی مطلوب، به منزله‌ی فرآیند تربیتی خاصی است که با داشتن سه ویژگی از دیگر فعالیت‌های صرفاً هنری، علمی، آموزشی یا صنفی در تشکل‌ها، متمایز می‌شود. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:
1. داشتن اهداف عالی و متعالی (تربیت انسان‌ها)؛
2. به‌کارگیری ابزار مناسب (ابزار هدفمند و دارای اثرگذاری تربیتی)؛
3. استفاده از روش‌های تربیتی اسلام در فرآیند اجرای کار فرهنگی.

رشــد فرهـــنگی هر جامعه به انجام کار و فعالیت فرهنگی مفیـــد و مـؤثر نیاز دارد. کــار فرهـــنگی امری بســــیار حـــساس است و چارچوب‌‌هــــــایی دارد که نیازسنجی مخاطبان، تعیین گروه، هدف و برنامه‌ریزی و اجرای برنـــامه ازجمــله‌ی آن‌هاســـت. اگر مدیـــران فرهنگی، اطلاعات، تجربیات و تحقیقـــات خود را در این ‌زمینه افزایش ندهند، به‌یقین در طـول مـسیر با مشکلاتی رو به‌رو می‌شوند که شاید به کنار گذاشتن فعــالیت‌های فرهنگی‌شان منجر شود. گرچه نمی‌تــوان به سادگی برای تمـــامی فعالیـت‌های فرهنگی نسخه‌ی واحـدی را تجویز کرد و هـر تشـکل باید متـناسب با اهداف خود از تکنیک‌های ویژه‌ای اسـتفاده کند، اما رسیدن به آرمان‌های فرهنگــی جـز در ســایه‌ی آموزش‌ها محقق نخواهدشد. در این اثر به تبیین و آموزش بایسته‌های کار فرهنگی در تشکل‌ها پرداخته‌ایم.

گزیده‌ای از متن کتاب:
در کار فرهنگی، برخورد مستقیم وجود ندارد. نباید به کسی که مشکلی دارد، در جمع بگوییم، بلکه می‌توانیم نکات منفی را غیرمستقیم بیان کنیم. در ضمن بر نکات مثبت هم خیلی نباید تأکید کنیم؛ زیرا فرد را به باور خوب بودنِ مطلق می‌رساند. برای مثال، اگر قرار است درباره‌ی بدحجابی صحبت کنیم، باید از قبل به گونه‌ای برنامه‌ی سخنرانی را بچینیم که به کسی در جمع توهین نشود؛ زیرا در بین این جمعیت، درصدی هستند که بدحجابند. سخنران اجازه ندارد حرفی بزند که فرد بدحجاب در جمع تحقیر شود. باید مطالب را به گونه‌ای بیان کند که مخاطبان در جلسه احساس نکنند روی سخن با آن‌هاست.

 

تولید شده در موسسه خدمات مشاوره ای جوانان وپژوهشهای اجتماعی آستان قدس رضوی

 

قیمت: 20,000 ریال خرید این محصول
برچسب ها : بایسته‌های کار فرهنگی در تشکل‌ها , فعالان فرهنگی

تبلیغات

نظرات

تا کنون هیچ نظری درباره این محصول ثبت نگردیده است.
ارسال نظر

پیگیری سفارش

برای پیگیری مرسولات و سفارشات شناسه سفارش خود را وارد کنید

تبلیغات

امکانات سایت

????? ????? ?? ????? ????